Основні питання

Відповіді на поширені питання


Що таке воєнний стан?

Це особливий правовий режим, що вводиться в країні або окремих територіях у разі збройної агресії чи загрози нападу. Він передбачає надання відповідним органам державної влади, військовому командуванню, військовим адміністраціям та органам місцевого самоврядування повноважень – необхідних для уникнення такої загрози.


Де і на який строк запроваджують воєнний стан?

У 10-ти областях України (Вінницькій, Одеській, Миколаївській, Херсонській, Запорізькій, Донецькій, Луганській, Харківській, Сумській, Чернігівській) на 30 діб. Дата і час початку: 14.00, 26 листопада 2018 року до 14.00 26 грудня 2018 року.


Чи буде мобілізація?

Загальної мобілізації НЕ планується. Буде проведена відповідна робота з резервом першої черги – військовими, яких призвали до Збройних сил з першої по шосту черги мобілізації і які брали участь в АТО; також ті, хто пройшов строкову службу з 2014 року. Такі військові мають спеціальну помітку у воєнному квитку. Усім іншим радимо не піддаватися на фейкові заклики та смски з’явитися у військкомат.


Що буде з курсом гривні та банками?

Банківські відділення та приватні підприємства будуть працювати у звичайному режимі. Тобто НЕ потрібно знімати готівку та скуповувати валюту. Якщо ви почнете це робити – запустите ланцюгову реакцію й тоді готівка таки зникне, а долар підскочить.


Чи буде обмежена свобода пересування?

Президент під час виступу в парламенті обіцяв, що конституційні права українців, в тому числі на вільне пересування, НЕ будуть обмежувати, якщо не буде наземної загрози вторгнення з боку Росії.


Чи обмежать виїзд за кордон та безвіз?

Під час засідання Верховної Ради Президент повідомив, що воєнний стан ніяк НЕ вплине на процес перетину кордону. Утриматися від поїздок за кордон варто тільки резервістам першої черги (спеціальна позначка у військовому квитку). Офіційної інформації про скасування безвізового режиму немає. Українці й далі можуть вільно подорожувати до Європи.


Чи обмежать в'їзд на територію України громадянам РФ під час воєнного стану ?

На нараді щодо посилення обороноздатності Президент України повідомив про обмеження щодо в'їзду громадян РФ чоловічої статі віком від 16 до 60 років, яке вже діє.


Чи можуть забрати моє авто?

Не передбачається вилучення у населення особистого транспорту. Остерігайтеся шахраїв, які спробують скористатись ситуацією, щоб заволодіти вашим майном.


Що таке комендантська година?

Під час воєнного стану може бути встановлена комендантська година — заборона у певний час доби перебування на вулицях та у громадських місцях без спеціальних перепусток. Однак в чинному указі президента жодної інформації про комендантську годину немає.


У медіа буде цензура?

Впровадження цензури НЕ передбачено.


Вибори будуть?

Так, 31 березня. Верховна рада 26.11.2018 ухвалила окрему постанову з цього питання.


За жодних умов не можуть бути обмежені базові права та свободи, зокрема, право на життя, на повагу гідності, свободу та особисту недоторканність, заборона дискримінації, право на звернення, право на судовий захист, презумпція невинуватості та інші (повний перелік у ч.3 ст.64 Конституції України).