Кібербезпека

10 простих кроків для вашої кібербезпеки

Інструкція підготована англійською мовою Ніком Білогорським та перекладена українською Остапом Коркуною


1. Захистіть ваш телефон та комп’ютер паролями або відбитком пальця.


2. Використовуйте складні паролі (з цифрами та спеціальними символами). Бажано, щоб ваш пароль був довжиною 12 символів і більше.


3. Не використовуйте той самий пароль двічі, особливо для важливих сервісів (банки, пошта, Facebook, та ін.). Ніколи не записуйте паролі на листочку!


4. Якщо ви часто використовуєте більше 5-7 інтернет-сервісів, варто зберігати паролі в “менеджері паролів” (password manager) — так їх не доведеться пам’ятати.


5. Захистіть себе не лише паролем. Використовуйте 2-факторну аутентифікацію (2-factor-authentication) через мобільний телефон. Це найважливіший крок! Навіть якщо зловмисник заволодіє вашим паролем, це завадить йому ввійти у ваш акаунт.


6. Не надсилайте ваш пароль чи будь яку важливу приватну інформацію, через електронну пошту, особливо якщо вас про це просять в листі. Також не видавайте таку інформацію по телефону, особливо якщо зателефонували вам.


7. Якщо вам надіслали посилання, якого ви не чекали — не відкривайте його (не клікайте!). Також постарайтеся не запускати програми чи файли завантажені з інтернету.


8. Постарайтеся не підключатися до безкоштовних публічних Wi-Fi точок. Якщо це необхідно, радимо розібратися з тим що таке VPN і користуватися ним для захисту інформації.


9. Зберігайте резервні копії важливих даних на зовнішній диск чи в хмарних сервісах. Бажано робити копії щодня і автоматично. Захищайте резервні копії паролем і час від часу перевіряйте чи відновлення з копії працює.


10. Використовуйте безпечні месенджери. При можливості використовуйте наскрізне шифрування (end-to-end encryption) — у цьому випадку ніхто, окрім відправника та одержувача, не зможе прочитати ваші повідомлення (навіть компанія розробник месенджера). WhatsApp, Signal, Facebook Messenger та Telegram підтримують цю технологію. У Facebook Messenger та Telegram її треба окремо увімкнути (опція “секретна переписка”).


І наостанок, трохи про поведінку в інтернеті. Якщо ви поділилися інформацією в мережі, вважайте, що вона там залишиться назавжди. Зокрема, навіть якщо ви видалили публікацію, немає гарантії, що ніхто не встиг зберегти собі копію.

Часто ми не задумуємося про те, як саме буде використана та чи інша інформація якою ми ділимося з різними інтернет-додатками. Навіть безневинний психологічний тест, пройдений великою кількість людей, надає великі можливості для аналізу даних і подальшої маніпуляції свідомістю мас. Про це варто пам'ятати.